Leasing operacyjny, a finansowy czym się różnią i który wybrać?

Leasing operacyjny, a finansowy czym się różnią i który wybrać

Leasing jest jedną z częściej wybieranych form finansowania zewnętrznego w przedsiębiorstwach. Wszystko za sprawą znacznie prostszej procedury jego pozyskania. Jednak przed podjęciem decyzji o leasingowaniu danego środka trwałego warto poznać główne produkty, jakimi są leasing operacyjny i finansowy.

Leasing operacyjny

Główną zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość wrzucenia w koszty uzyskania przychodu zdecydowanej większości wydatków związanych z przedmiotem leasingu, w tym całej raty netto wraz z opłatą wstępną. Jednakże, z uwagi na to, iż do momentu wykupu przedmiotu leasingu to leasingodawca jest właścicielem środka trwałego, nie ma możliwości dokonania odpisu amortyzacyjnego.

Powyższe wpływa na sposób rozliczania podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego doliczany on jest do kolejnych rat leasingowych, co minimalizuje obciążenie dla przedsiębiorcy.

leasing finansowy

Leasing finansowy

Od leasingu operacyjnego wyróżnia go przede wszystkim własność przedmiotu umowy. W przypadku leasingu finansowego pozostaje ona po stronie leasingobiorcy. To wiąże się z możliwością amortyzowania przedmiotu leasingu, a także koniecznością opłacenia podatku VAT wraz z płatnością pierwszej raty leasingowej.

Z uwagi na to, iż to leasingobiorca jest właścicielem przedmiotu leasingu, jako koszt uzyskania przychodu może zaliczyć wyłącznie część odsetkową raty leasingowej oraz ww. amortyzację.

Znając główne różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym można zadecydować, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze.

Co to jest leasing zwrotny?

Głównym założeniem leasingu zwrotnego jest zapewnienie dodatkowego kapitału obrotowego przedsiębiorstw, poprzez uwolnienie środków dotychczas „zamrożonych” w środkach trwałych. Jest to korzystne rozwiązanie w świetle obecnych, pandemicznych realiów, które mocno dają się we znaki przedsiębiorstwom, niezależnie od branży.

Nasza Kancelaria Finansowa ProFin oferuje leasing zwrotny na atrakcyjnych warunkach, gdzie pierwsza rata leasingowa płatna jest dopiero po upływnie około 5 tygodni od podpisania umowy. Co więcej, posiadamy w ofercie leasing zwrotny bez limitu od czasu zakupu – to znaczy, że istnieje możliwość ponownego sfinansowania sprzętów, które już zostały zamortyzowane. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni dodatkową gotówkę, ale przede wszystkim zagwarantuje comiesięczne koszty operacyjne, pozwalające płacić niższe podatki.

Co można wziąć w leasing?

Co do zasady leasing obejmuje wszystkie te rzeczy ruchome bądź nieruchome, które mogą stanowić środek trwały przedsiębiorstwa. Istotnym kryterium jest cena zakupu. Tym samym możemy za jego pomocą sfinansować różnego rodzaju typowe maszyny i pojazdy, w tym:

  • samochody osobowe i ciężarowe (również używane),
  • lokale,
  • sprzęt biurowy,
  • oprogramowania,
  • maszyny specjalistyczne i linie produkcyjne.

Co ciekawe, ostatnio zauważalne jest rosnące zainteresowanie leasingowaniem paneli fotowoltaicznych, a nawet całych farm.

Leasing w praktyce

Wśród naszych najbardziej nietypowych leasingów wymienić możemy:

  • skuter wodny,
  • sprzęt fitness,
  • regały do przechowywania w firmie logistycznej,

Dodatkowo poprowadziliśmy liczne transakcje dotyczące standardowych przedmiotów leasingu takich jak meble biurowe czy pojazdy. A dzięki wprowadzeniu do oferty usługi Szybki Leasing wszystkie przedmioty o wartości do 50 tys. zł możemy sfinalizować w ciągu 15 minut bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych i całkowicie on-line.

Dzięki współpracy z ponad 20 spółkami leasingowymi oferowane przez nas usługi nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Nasze wynagrodzenie jest w pełni pokrywane przez leasingodawców.

MOŻEMY CIĘ WESPRZEĆ

FINANSOWO

Wypełnij formularz już teraz.