Doradcy finansowy - na czym polega jego praca?

Doradca finansowy Zabrze

Doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ogólnie rzecz ujmując najważniejszą rolą eksperta (doradcy) kredytowego jest pomoc klientowi w uzyskaniu najlepszej, dostępnej w jego indywidualnej sytuacji oferty kredytu na rynku.

Doradca finansowy w praktyce

W naszej kancelarii specjalizujemy się w dwóch kierunkach wsparcia dla naszych klientów: w wyborze kredytu hipotecznego oraz w finansowaniu firm.

Klientom którzy decydują się na wzięci kredytu hipotecznego aby zrealizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu czy domu, pomagamy tak naprawdę zanim znajdą wymarzone miejsce. Przeprowadzając wywiad z klientem, nawet telefoniczny, podczas którego weryfikujemy takie dane jak wiek klienta, sytuacje majątkową, źródła dochodów, obciążenia prawne i finansowe, wtedy jesteśmy wstanie zweryfikować zdolność kredytową klienta w 12 różnych bankach komercyjnych. Bardzo ważne różnice w zdolności kredytowej pomiędzy jednym a drugim bankiem mogą wynosić nawet do 100 tysięcy złotych! Na podstawie takiej analizy określamy parametry brzegowe Państwa sytuacji, bierzemy pod uwagę nie tylko najkorzystniejsze warunki cenowe, ale też weryfikujemy wyżej wspomnianą zdolność kredytową, minimalny poziom wkładu własnego, rodzaj nabywanej nieruchomości itp.

Od razu po rozmowie przesyłamy na maila oferty kredytów z różnych banków. Jeżeli nie ma jeszcze podpisanej umowy przedwstępnej, zwrócimy uwagę na zapisy tej umowy tak aby zabezpieczała interesy naszego klienta. Gdy klient podejmie decyzję o zakupie nieruchomości, kompletujemy dokumenty niezbędne do złożenia wniosku, które różnią się ze względu na rodzaj transakcji czy źródło dochodu. Kontaktujemy się np. bezpośrednio z deweloperem, sprzedającym nieruchomość czy też biurem nieruchomości aby nasz klient miał jak najmniej papierkowej roboty do załatwiania.

Doradztwo kredytowe to klucz do dobrej oferty

Zazwyczaj składamy wniosek kredytowy do 2-3 banków, aby mieć większa pewność ze klient otrzyma kredyt. To ważne, bo procesy kredytowe trwają czasami nawet i dwa miesiące, a nasz klient podpisuje umowy przedwstępne zakupu-sprzedaży nieruchomości, gdzie wpłacane są bezzwrotne zadatki i ustalane terminy podpisania umowy ostatecznej.

Gdy wnioski zostaną przez nas złożone do banku na bieżąco informujemy klienta na jakim etapie analizy jest wniosek. Jeżeli bank będzie wymagał dodatkowych dokumentów również zajmujemy się ich dostarczeniem.

Po uzyskaniu decyzji kredytowej, jeśli jest to możliwe, w imieniu klienta negocjujemy warunki cenowe umowy. Każdą umowę analizujemy i wyjaśniamy w niej wszelkie niejasności. Kolejnym krokiem jest umówienie naszego klienta do kompetentnego doradcy w banku i podpisanie umowy kredytowej. Nasza praca się jeszcze nie kończy – pomagamy w przygotowaniu dokumentów do uruchomienia kredytu.

doradca kredytowy Zabrze

Dlaczego niezależny doradca finansowy jest lepszy od instytucji?

Współpraca z doradcą hipotecznym jest całkowicie bezpłatna. Nie podpisujemy z klientem żadnej umowy o współpracy. Jako eksperci kredytowi mamy podpisane umowy o współpracy z bankami dostępnymi na rynku i to one wypłacają nam wynagrodzenie. Co więcej oferty dostępne w banku są dokładnie takie same, jak u eksperta.

Zupełnie inaczej wygląda nasza współpraca z klietami biznesowymi. Klienci biznesowi mają zgoła inne zapotrzebwanie w swoich firmach, może to być:

  • leasing
  • kredyty na cel biezący
  • kredyty inwestycyjne
  • faktoring
  • pożyczki unijne

Biznesowy doradca finansowy

Przy współpracy z klientem biznesowym przede wszystkim skupiamy się na poznaniu biznesu klienta. Weryfikujemy dane finansowe dokonując szczegółowej analizy finansowej klienta, bierzemy pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, wszelkiego rodzaju obciążenia prawno-finansowe, głównych kontrahentów itd. Biorąc pod uwagę pełna analizę sytuacji finansowo-ekonomicznej klienta i jego oczekiwań, weryfikujemy możliwość uzyskania dofinansowania w banku czy też innej instytucji finansowej. Cała procedura jest uzależniona od rodzaju finansowania oraz instytucji w której składa się wniosek, ilość dokumentów, czy zabezpieczeń powoduje skomplikowanie całej procedury uzyskania dofinansowania. Stąd też wiedza oraz doświadczenie niezależnego doradcy może się okazać bezcenna. Niejednokrotnie współpracujemy z klientami długoterminowo, realizując wiele transakcji na przestrzeni czasu.

Doradca kredytu hipotecznego zabrze

Doradca finansowy, nie tylko dla biznesu

Należy też pamiętać o problemach związanych z tą profesją. Silnie rosnąca w ostatnich latach popularność tego zawodu powoduje niestety, że garną się do niego różni ludzie z całkowicie skrajnym poziomem wykształcenia i doświadczenia. Co więcej, z racji braku konkretnych regulacji definiujących ten zawód, może go wykonywać dosłownie każdy. Nawet ktoś, kto nigdy wcześniej nie miał żadnego doświadczenia i wymaganej wiedzy związanej z bankowością i szeroko pojętymi zagadnieniami finansów. Zanim więc podejmiesz współprace z doradcą kredytowym zweryfikuj jego kompetencję i wiedzę. W jaki sposób? Możesz zweryfikować referencje na stronie firmy jeśli jest, opinie na Google czy też informacje na portalach biznesowych takich jak Linkedin.

MOŻEMY CIĘ WESPRZEĆ

FINANSOWO

Wypełnij formularz już teraz.